Geoblog.pl    BPE    Podróże    SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI    Osiedle Nikiszowiec

Osiedle Nikiszowiec

Polska, Katowice

Informacja ze strony:
"Osiedle Nikiszowiec w Katowicach, wraz z nieodległym Giszowcem, zaliczają się do najciekawszych realizacji kolonii robotniczych w Europie z przełomu XIX i XX wieku. Obydwa osiedla zaprojektowali na zlecenie spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” wybitni berlińscy architekci – Emil i Georg Zillmannowie. Budowę Nikiszowca rozpoczęto w roku 1908, a zakończono w roku 1919. Wzniesiono dziewięć ceglanych bloków, obiekty użyteczności publicznej, a nawet kościół."

Nasze podsumowanie: miejsce jest genialne, jeśli będziecie na Śląsku musicie tu koniecznie zawitać. Takiej atmosfery dawnego Śląska, takiego klimatu nie ma nigdzie indziej. Dzielnica jest w tej chwili pięknie odnowiona, mieszkają tu nadal rodziny górnicze - miasto żyje tak, jak żyło kiedyś.........zdjęcia nie oddadzą tego klimatu, ale polecam !

zula - 2014-06-23 20:46
Podobno górnicy a właściwie ich żony tak dbaja o okna ,że należą do najbardziej czystych w Polsce.
Swoją drogą nie wiem czy kolor czerowny przy futrynie coś symbolizuje ? czy to jakaś tradycja Śląska?

Eugene
Eugene - 2014-06-23 20:58
Ciekawa architektura, trochę przypomina mi moje dzieciństwo.

marianka - 2014-07-04 22:53
Od dawna bardzo chcę się tam wybrać. Na razie jedynie mijam zjazd do Nikiszowca na autostradzie;)

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018