Geoblog.pl    BPE    Podróże    2015 - Islandia    Podsumowanie i film

Podsumowanie i film

Polska, Gliwice

ISLANDIA JEST OBRZYDLIWIE PIĘKNA I NIESAMOWICE CIEKAWA

Tak bym mogła ją określić jednym zdaniem ....... kto przejrzał naszą podróż i zerknął chociaż na zdjęcia - zrozumie o czym pisze :-)

Dla mnie historia była taka: kiedy Bóg stworzył już cały świat, zabrał najpiękniejsze fiordy norweskie, wyspy kanaryjskie, lodowce Alaski i kilka innych miejsc na świecie które mu najlepiej wyszły i stworzył Islandię ..........
Szukaliśmy usilnie miejsca które byłoby brzydkie i wiecie co - nie znaleźliśmy !

Najmniej ciekawie (najbrzydsze) było tu gdzie spaliśmy 2 przedostatnie noce :

A teraz co było dla nas NAJ :

- zdecydowanie najpiękniejsza kraina to FIORDY ZACHODNIE - kto tam nie zajechał - nie zobaczył prawdziwej, dzikiej i surowej Islandii - cała ta kraina jest niezwykła, fantastyczna i pod każdym względem rewelacyjna, zabrakło nam dosłownie 1 dnia, aby dotrzeć jeszcze do najdalszego jej punktu na północy (można tam dotrzeć jedynie statkiem)

- najpiękniejszy wodospad: http://bpe.geoblog.pl/wpis/209056/dynjandi-fjallfoss-islandzka-miss

- najpiękniejsza plaża : http://bpe.geoblog.pl/wpis/210168/reynisfjara-jedna-z-10-najpiekniejszych-plaz-swiata

- najpiękniejsze pole geotermalne: http://bpe.geoblog.pl/wpis/210334/obszar-geotermalny-seltún

- najpiękniejszy szlak górski: http://bpe.geoblog.pl/wpis/210137/magiczne-wzgorze-hjörleifshöfði

- najbardziej zaskakujące miejsce (a przy tym najbardziej fotogeniczne): http://bpe.geoblog.pl/wpis/210039/plaza-krolowej-sniegu

- miejsce gdzie czuje się respekt wobec natury : http://bpe.geoblog.pl/wpis/209036/klify-latrabjarg-najdalszy-zakatek-europy

- najpiękniejsze miasteczko : http://bpe.geoblog.pl/wpis/209214/siglufjörður-najpiekniejsze-miasto-islandii

- najbardziej ekscytujące przeżycie : kąpiel w najbardziej ekstremalnym basenie : http://bpe.geoblog.pl/wpis/209158/z-kapciem-do-celu-czyli-najbardziej-na-polnoc-wysuniety-basen

Ale tak na prawdę ciężko to ocenić ........ każde miejsce było na swój sposób wyjątkowe.
Organizując wyprawę skorzystaliśmy z usługi tamtejszego biura : http://www.icelandunlimited.is/ , ale zrobiliśmy to tylko dlatego, aby mieć w pakiecie wykupiony wynajem samochodu, transfery z i do lotniska oraz noclegi w miejscach, które wcześniej pod nasze dyktando były w tych a nie innych miejscach . Ułatwiło to potem planowanie kolejnych dni - bo biuro na miejscu też miała świadomość ile na każdą atrakcję potrzebujemy czasu.......dzięki temu udało nam się zrealizować 110% planu :-) nie licząc kilku miejsc z których zrezygnowaliśmy z powodu pogody.........

Żywiliśmy się przywiezionymi z Polski liofilizatorami i czekoladami - tyle ile udało się zmieścić w bagażach
Kilka razy zrobiliśmy zakupy w marketach (najtańsza to sieć bonus) i gotowaliśmy na miejscu. Kilka razy musieliśmy z bólem w portfelu skorzystać z tamtejszych knajpek i restauracji.

Ceny 4x wyższe w marketach, około 10x wyższe w knajpach ( w stosunku do cen np. gliwickich ....do Warszawy nie porównuje)

Temperatury są bardzo niskie: na wybrzeżu odczuwalnie to w granicach od +5 do -5 , im dalej wgłąb lądu tym cieplej (2 razy rozebraliśmy się do krótkiego rękawka).
Normalny nasz codzienny strój to : koszulka z krótkim rękawem , bluza lub cienki golf , polar lub softshell, kurtka goretex, obowiązkowo czapka lub kaptur i rękawiczki ......
To było podobno najzimniejsze lato od stulecia, ale nie spodziewam się, żeby było normalnie inaczej.....
Do pogody można się przyzwyczaić - lokalesi chodzą ubrani o 2-3 warstwy mniej od nas.

Planujemy powtórzyć wyprawę na ta bajeczną wyspę, ale tym razem wjeżdżając wszędzie tam gdzie nie dało się dojechać naszym samochodem - czyli w interior .....tam czekają na nas przeprawy przez rzeki (nawet1,5 metrowe) - na kolejną wyprawę trzeba pożyczyć takie oto jak te w załączniku :-)
Na końcu jeszcze zdjęcia typowej stacji benzynowej i typowej myjni (korzystaliśmy często, bo po przejeździe przez drogi gruntowe auto wyglądało ciekawie .......

A na koniec - zapraszam wszystkich na film zmontowany z kawałków filmowanych przez moich chłopaków

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

genek
genek - 2015-10-12 11:27
calosc wycieczki bardzo dobrze opisana i obfotografowana. Tak idealnego opisu Islandii jeszcze nie czytałem. Dotarliscie w wiele miejsc o których wogole nie słyszałem a sa niesamowicie urokliwe. Szkoda ze trafiliscie na nazimniejsze od lat lato , jak my bylismy to z kolei mówili ze jest najcieplejsze lato od lat - lokalsi chodzili w krotkich rekawkach :)) Wielkie dzięki za Islandię

BPE - 2015-10-12 11:44
dziękujmy Stwórcy, że stworzył Islandię !

mikasz
mikasz - 2015-10-12 13:15
Bardzo fajna i pracochłonna relacja! Z przyjemnością obejrzeliśmy wszystkie fotki, które w 80% były nam dość dobrze znane - ale trudno się dziwić skoro Islandia to kraj dookoła którego jest jedna jedyna przyzwoita droga i wszyscy jadą podobnie :) Ale zgadzam się z Genkiem, dotarliście dodatkowo do kilku niesamowitych i nieznanych miejsc. Z przyjemnością wykorzystamy Waszą relację przy następnym podboju (tym razem wnętrza wyspy), która już powoli dojrzewa w naszych głowach.

BPE - 2015-10-12 13:17
Mikasz - to może jakaś wspólna wyprawa ?

Eugene
Eugene - 2015-10-12 13:42
Zdjęcia i film super, wszystko na nich świetnie wygląda, ale to trzeba jednak zobaczyć na własne oczy. Tylko pozazdrościć. Pozdrawiam serdecznie.

zula - 2015-10-12 15:47
...no tak planujecie już drugi raz gdy niektórym dopiero świta w głowie ten piękny KRAJ!
Trasa niesamowita...udokumentowana fotograficznie prawie "krok po kroku". Ilość zamieszczonych zdjęć i komentarzy świadczy jakie zainteresowanie wzbudziła Wasza wyprawa.
Brakowało mi jednak kolorowych "norweskich" domów i ludzi ...wiem jednak ,że nie szukaliście na szlaku takich obrazów :)
I jeszcze jedno: jeszcze nigdy nie padło tyle zachwytów:cudny,piękny,bajkowy...raj na ziemi itd...itd co świadczy o zauroczeniu Islandią!
Dziękuję za to co było i życzę kolejnych planów i realizacji.
pozdrawiam

marianka - 2015-10-12 21:58
Tak jak Wam w Islandii, mi się wszystko podoba w tym podsumowaniu;) I lista 'naj' i filmik, no i urocze małe pisklaki na filmiku!

BoRa - 2015-10-12 22:13
Fantastyczna wyprawa cudownie pokazana. Zachwyty zachęcają do odwiedzenia tego dziewiczego regionu.

mikasz
mikasz - 2015-10-12 22:32
Nie mówię nie, ale to jeszcze dość odległy pomysł. Wy zresztą też dopiero co wróciliście! Nie wiem też jak udałoby się zgrać, bo my myślimy o przerzuceniu na wyspę naszego autka z domkiem na plecach.... Pogadamy
Acha, i koniecznie musicie mieć twardsze opony :)))

BPE - 2015-10-13 07:59
Dla nas to tez bardzo odległy w czasie pomysł. Tym bardziej, że koniecznie przy okazji Islandzkiego interioru marzy nam się zawitać na Grenlandię ........Na pewno pożyczalibyśmy auto na miejscu - takie, którym faktycznie dałoby się wjechać już wszędzie ........

pamar
pamar - 2015-10-13 20:24
Już po 7 sekundach pozazdrościłam filmu. Dla mnie bomba, pełna profeska!
Super podróż i już mi gdzieś śmignął kolejny kraj?
Zaraz sprawdzę :)

BoRa - 2015-11-27 21:46
Blanko, serdecznie dziękuję za upominek!

Dzięki temu, że odgadłam dokąd wybiera się Blanka z rodziną, dostałam zdjęcia na magnesach z odległej Islandii i Portugalii.

Muszę przyznać, że to świetny pomysł. Wiszą na lodówce i cieszą oczy.
DZIĘKUJĘ!!!!

Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018