Geoblog.pl    BPE    Podróże    2016 - Armenia, Gruzja, Azerbejdżan    Heydar Aliyev Center - najpiękniejszy budynek świata (w moim rankingu)
2016

Heydar Aliyev Center - najpiękniejszy budynek świata (w moim rankingu)

Azerbejdżan
Azerbejdżan, Baku

Heydar Aliyev Center został zaprojektowany przez słynną (nieżyjącą niestety już architektkę brytyjską Irańskiego pochodzenia ) - Zahę Hadid.

Jest naszym zdaniem najpiękniejszym budynkiem świata - kto go nie widział - nie widział Baku !!!
Otwarcie centrum nastąpiło w mają 2012 roku. Wybudowano je z dala od centrum - a w rzucie z góry podobno przypomina podpis panującego prezydenta Heydara Aliyeva.

Nam opadły szczęki aż do ziemi, obeszliśmy budynek od zewnątrz i zobaczyliśmy sporą część wnętrz, Każdy metr sześcienny tego budynku jest tak dopracowany, że bez wahania daje mu pierwszeństwo przed absolutnie wszystkim co do tej pory widziałam.

W środku budynku jest niestety zakaz fotografowania - można jedynie komórką (zdjęcia więc są raczej kiepskie i nie oddają tego tak jak trzeba) ........... Jest tu kilka opcji zwiedzania (płatnego) - my wybieramy oglądanie "Mini Azerbejdżanu" , czyli miniatur wszystkich najważniejszych budynków kraju .........

BoRa
BoRa - 2016-12-18 18:31
Budynek o tak miękkich liniach przechodzących w coraz to inne formy!, wow! mnie też bardzo się podoba!
pozdrawiam,
BoRa

genek
genek - 2016-12-18 20:12
moim zdaniem najpiękniejsza budowla świata jest w Egipcie i nazywa się piramida cheopsa. Budynki typu ten w baku czy ten w dubaju czy ten w singapurze są przelotne za 200 - 300 lat ich nie będzie , a piramida będzie następne kilka tysięcy lat :))

BPE - 2016-12-18 20:17
Każdy ma swoje spojrzenie ....... ja chyba z racji zawodu patrzę na współczesne budowle z zachwytem........a ten na prawdę zrobił na mnie nieziemskie wrażenie !

Pamar
Pamar - 2016-12-19 10:34
Rzeczywiście jeden z ładniejszych nowoczesnych budynków, jakie widziałam, chociaż zupełnie nie ogarniam tego żółtego królika, podobnie jak kolorowych pegazów przed Pałacem Krasińskich w Warszawie :P

BPE - 2016-12-19 10:41
te zwierzaki to chyba jakaś czasowa wystawa .........ja osobiście lubię takie kolorowe akcenty - przy nich nawet największy ponurak się uśmiechnie !

Eugene
Eugene - 2016-12-22 17:43
Budynek robi wrażenie, ale ja tam wolę starocie.

marianka - 2017-01-03 12:05
W ogóle Baku nas zaskoczyło jak chodzi o przepiękną nowoczesną architekturę. Szkoda, że właśnie tak mało się o tym mówi.

mamaMa
mamaMa - 2017-01-03 23:42
Moze nie najpiekniejszy, ale niezmiernie ciekawy i bardzo przyjemny dla oka. Zachwycam sie:-)

Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018