Geoblog.pl    BPE    Podróże    2016 - Czechy (Praga)    Wieża telewizyjna - Žižkov
2016

Wieża telewizyjna - Žižkov

Czechy
Czechy, Praga

Przed powrotem do kraju zatrzymaliśmy się przy Wieży telewizyjnej - Žižkov.
To wyjątkowo ciekawy architektonicznie obiekt, mocno górujący nad miastem.

Oto kilka ciekawostek na jej temat :

Wieża telewizyjna jest żelbetowa i ma 216 metrów wysokości. Została zbudowana w latach 1985–1992. Zaprojektowali ją Václav Aulický, Jiří Kozák i Alex Bém, a sama konstrukcja chroniona jest patentem.
W szerszym filarze umieszczono dwie szybkobieżne windy (poruszające się z prędkością 4 m/s), a dwa boczne mieszczą windę towarową oraz schody, używane w razie niebezpieczeństwa. Fundamenty wieży sięgają 15 metrów pod ziemią, a jej całkowita masa wynosi 11800 ton
Na wysokości 66 metrów znajduje się restauracja i kawiarnia, na 70 metrze jeden pokój hotelowy, natomiast na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy, składający się z trzech kabin.
W roku 2000 na wieży pojawiły się rzeźby raczkujących dzieci (Miminka), których autorem jest czeski artysta David Černý
Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem i zmieniła się w stałą ekspozycję. Część Prażan jednak uważa, że figurki dzieci obniżają wartość architektoniczną wieży i psują jej styl high–tech.

Mnie osobiście pomysł bardzo się podoba - jest zabawnie :-)

marianka - 2017-02-02 22:33
Fajny pomysł z jednym, jedynym pokojem hotelowym na wieży :)

Pamar
Pamar - 2017-02-03 15:39
Jakie śmieszne te dzieci :)

mamaMa
mamaMa - 2017-02-03 18:21
Nic nie wiedzialam o pokoju!
Lubie te wieze i jej "mieszkancow":-)

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018