Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Litwa, Łotwa    Pałac w Rundāle - barokowa perła
2017

Pałac w Rundāle - barokowa perła

Łotwa
Łotwa, Pilsrundale

Pierwszy i jedyny postój w drodze robimy dopiero 60 km od celu naszej wyprawy.
W zasadzie jazda tu już nie do końca ma sens - wiem, że zarówno pałac jak i bajeczne ogrody - czynne są tylko do 18 .....jak pojawiamy się przed kasa jest już 17.30 .......kasa już zamknięta - nici więc ze zwiedzania .......gdyby nie zmiana czasu o godzinę do przodu , nie było by problemu ........
Na szczęście cały obiekt (po za frontem) jest dostępny dla odwiedzających, a trzeba przyznać, ze robi wrażenie !!!

Pałac Rundāle nazywany jest Bałtyckim Wersalem (i nie wiem, czy nie jest od niego ładniejszy)
To barokowy pałac położony w Pilsrundāle koło Bauski , niegdyś rezydencja rodziny Bironów, został zbudowany w 1730 roku w stylu barokowo-rokokowym według projektu Bartolomea Rastrellego jako letnia posiadłość Ernsta Johanna von Birona, jednak długo stał pusty, dopóki Rastrelli nie wykończył w 1760 roku jego wnętrz.

Po III rozbiorze Polski Katarzyna II podarowała go kochankowi ks. Zubowowi. Po jego śmierci pałac odziedziczyła żona Tekla Walentynowicz, powtórnie zamężna z ks. Szuwałowem, późniejsza matka Pawła Szuwałowa. W rękach rodziny Szuwałowów Pilsrundāle pozostało do 1917 roku. Po I wojnie światowej przejęło go państwo łotewskie.

Gruntownie odnowiony po 1991 roku, jest jedną z piękniejszych rezydencji na Łotwie. Są tu kwaterowani przedstawiciele państw obcych wizytujących Łotwę. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum, a wszystkie chyba pary młode robią sobie tutaj sesje zdjęciowe ....... kiedy przyjechaliśmy było ich około 12 ..........

mamaMa
mamaMa - 2017-06-06 08:18
No szkoda, ze sie spozniliscie - z zewnatrz pieknie:-)

marianka - 2017-06-06 19:56
Ale szkoda! Bo wygląda super obiecująco!

stock
stock - 2017-06-07 23:17
Ojej, ale fajne miejsce. Czytając Geobloga człowiek się zawsze czegoś nowego dowie :-)

mirka66 - 2017-06-24 17:24
Zaniemowilam....Cudo !

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018