We wschodniej części Starego Miasta odnajdziemy kolejne perełki i jedne z najbardziej kojarzonych z Rygą miejsc:
MAŁA i WIELKA GILDIA
Pierwsza GildIa Ducha Świętego (będąca stowarzyszeniem kupców i rzemieślników), powstała w Rydze w 1252 roku. Wraz z rozwojem miasta, które od 1282 roku należało do Ligi Hanzeatyckiej, zaszła potrzeba rozdzielenia interesów tych dwóch najbardziej wpływowych grup zawodowych, co też ostatecznie nastąpiło w 1354 roku. W efekcie podziału Gildii Ducha Świętego powstała Mała Gildia św. Jana, skupiająca rzemieślników i Wielka Gildia Matki Boskiej, zrzeszająca kupców. Oba stowarzyszenia bardzo szybko uzyskały w mieście znaczące wpływy, co też nie raz legło u podstaw ostrych konfliktów z Krzyżakami inflanckimi oraz magistratem.
Gildie zachowały ogromne wpływy w Rydze aż do wybuchu I wojny światowej, choć w XIX w. zmienił się ich charakter – Wielka Gildia przekształcona została w nowoczesną izbę kupiecką, a Mała Gildia we wpływową izbę przemysłową. Siedziby obu Gildii wznoszą się w północno – zachodnim narożniku Placu Liwskiego, położonego w obrębie Starej Rygi.
Oba gmachy zbudowane zostały w średniowieczu i oba zostały w XIX wieku przebudowane w stylu neogotyckim. Charakterystycznym elementem siedziby Małej Gildii jest ozdobna, czterokondygnacyjna wieża, a także usytuowana w narożniku, strzelista wieżyczka. Wnętrze Małej Gildii również utrzymane jest w stylu neogotyckim, a na uwagę zasługują tu również XIX – wieczne witraże.
Jeśli chodzi o siedzibę Wielkiej Gildii, to zachowała ona znacznie więcej oryginalnych elementów i pomieszczeń. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu średniowieczna Sala Munsterska oraz XV-wieczna Izba Nowożeńców (jej nazwa bierze się stąd, że w gmachu Wielkiej Gildii często organizowane były wesela, a Izba Nowożeńców służyła młodej parze do skonsumowania małżeństwa). Dziś w dawnym budynku Małej Gildii znajduje się centrum kulturalne, a w gmachu Wielkiej Gildii ma swoją siedzibę Łotewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.
KOCI DOM
Budynek usytuowany na ryskim Starym Mieście przy ulicy Meistaru 10, zbudowany w 1909 roku według projektu Friedricha Scheffela. Jest to secesyjny budynek stylizowany na architekturę średniowieczną. Jest głównie znany ze względu na rzeźby dwóch kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami. Rzeźby te umieszczone są na dachu budynku.
LIVU SQUARE
Plac Ljvu znajduje się między Zirgu, Meistaru i Kaļķu iela. Odbudowany po II wojnie światowej, kiedy to część budynków została zniszczona. W 1950 roku powstał plac o nazwie Plac Filharmonii, mający nowe cechy architektury miasta. Sala koncertowa filharmonii łotewskiej znana jest od 1941 roku jako Wielka Hala Gildiowa, gdzie obecnie znajdują się spektakle muzyczne. Plac Ljvu jest otoczony przez mały gmach, dom kota i rzymski rosyjski teatr dramatyczny. W okresie letnim na placu znajdują się kawiarnie na świeżym powietrzu i piękne kompozycje kwiatowe zaprojektowane tak, jak fale przypominające o utraconej rzece, po której Ryga była kiedyś na imię.
W zimie ten plac oferuje lodowisko. To miejsce w Rydze, które nigdy nie śpi – jedno z najbardziej klimatycznych w mieście .