Geoblog.pl    BPE    Podróże    2018 - Izrael, Palestyna    Tel Awiw centralny : Białe Miasto i Bazar Carmel
2018

Tel Awiw centralny : Białe Miasto i Bazar Carmel

Izrael
Izrael, Tel Awiw

Pora jeszcze wczesna - zostawiamy więc bety w hoteliku ( na północy ) i idziemy w kierunku południowym obejrzeć przynajmniej fragment miasta .

szczegółowy opis tej części miasta :

Przemierzając kolejne ulice docieramy do jednego z kwartałów wpisanego na listę UNESCO - rozglądamy się i szukamy czegoś, co było by warte wpisania na tą prestiżową listę. Oto kilka informacji na ten temat - choć ważny, to zdecydowanie do ominięcia punkt programu - jak dla mnie to najbardziej nieciekawe miejsce w całym mieście...... :

Nazwa “Białe Miasto” odnosi się do zgrupowania prawie 4 tys. budynków wzniesionych w stylu Bauhaus. W latach 20. i 30. do Palestyny napłynęli liczni żydowscy architekci, którzy uciekali z hitlerowskich Niemiec. Budynki przez nich zaprojektowane wzniesiono zgodnie z zasadami architektury szkoły Bauhaus i architekta le Corbusiera. W Tel Awiwie znajduje się największa na świecie liczba budynków wybudowanych w tym stylu. Zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. My obejrzeliśmy tylko kilka z nich mieszczących się w okolicy Placu Bialik, część z nich ciężko dojrzeć, bo są ukryte za gęstą roślinnością ogrodów.

Zdecydowanie ciekawszy był kolorowy bazar Carmel , do którego dotarliśmy wędrując dalej na południe.

stock
stock - 2018-06-04 20:26
A mnie się Białe Miasto bardzo podobało - to zresztą obecnie willowa dzielnica Tel Avivu i spacer cieszy oczy. Jest coś fascynującego w historii architektów, którzy często nie mogli się rozwijać w swoich krajach, a tu dostali całe miasto do zaprojektowania niemal od zera.

mamaMa
mamaMa - 2018-06-04 20:58
Naprawdę jest tam cała dzielnica w stylu Bauhaus?!
To jadę, bardzo lubię historię i efekty tego nurtu, którego perełki w Niemczech wciąż odkrywam (Dessau wciąż przede mną):-)

BPE
BPE - 2018-06-05 07:11
a dla mnie ten styl w architekturze mógłby nie istnieć - pamiętam jak mieliśmy na studiach wykłady z tego okresu i zastanawiałam się już wtedy czym się tu zachwycają ?

mirka66 - 2018-06-05 20:15
Nie wypowiadam sie na temat stylow.Za to uwielbiam takie bazary.Ten jest super....te kolory .

migot
migot - 2018-06-05 21:46
Ja bym chętnie zobaczyła! Wolę dobry Bauhaus, niż współczesne osiedla bez polotu, jak od sztancy ;) Dwa razy w Izraelu a do Tel Awiwu ani razu nie udało mi dotrzeć!

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018