"... ruiny Kamiros, którego szczyt świetności przypadał na VI wiek p.n.e. i z tego też okresu pochodzą kolumny świątyni Ateny..."
"Nazwa Kamiros pochodzi od imienia wnuka boga słońca- Heliosa. Miasto, nazywane greckimi pompejami, było najmniejszą z trzech doryckich osad. Było, ponieważ w pozostałych dwóch, czyli Ialyssos i Lindos życie trwa do dnia dzisiejszego, natomiast Kamiros jest miastem zniszczonym i opuszczonym. Najprawdopodobniej, w roku 142 p.n.e. nawiedziło je silne trzęsienie ziemi. Zostało odkryte w roku 1859. Obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji na wyspie.
Kamiros nie miało żadnego znaczenia strategicznego. Było to miasto pracy i słynęło z bardzo dobrych rzemieślników. W przeciwieństwie do innych osad wybudowanych na wyspie Rodos, Kamiros pozostało nietknięte przez Bizancjum, chrześcijan i joannitów.
Wstęp do miasta jest płatny, dla studentów bezpłatny, po okazaniu legitymacji. Struktura miasta podkreślona jest przez kolumny świątyń. Godne uwagi są ruiny świątyni doryckiej wybudowanej w III wieku p.n.e, ruiny świątyni Pallas Ateny, ołtarz Heliosa, łaźnie, sklepy i domy. Okazałym zabytkiem jest pokaźnych rozmiarów cysterna z VI wieku p.n.e., zaopatrująca w wodę nawet 400 rodzin. "
No tak, północna Europa bez kilbelków żyła, a ci już mieli cały system kanalizacji !!!!