Geoblog.pl    BPE    Podróże    2016 - Armenia, Gruzja, Azerbejdżan    Monastyr Gerhard w Wąwozie Azat
2016

Monastyr Gerhard w Wąwozie Azat

Armenia
Armenia, Geghard

Kiedy planowałam nasz wyjazd do Armenii przeczytałam w przewodniku " Armenia szczyci się dziesiątkami klasztorów, ale jeśli ktoś chce zobaczyć tylko kilka z nich - powinien na tej liście umieścić Gerhard" ......
no to umieściłam.
To ostatni punkt programu przed odpoczynkiem po nieprzespanej nocy, ale faktycznie miejsce niezwykłe i tak malownicze, ze nawet na "nieprzytomno" robi ogromne wrażenie. Klasztor wciśnięty jest między skały i znajduje się na końcu świata (tu kończy się droga)

Nazwa klasztoru wywodzi się od Włóczni Przeznaczenia, którą rzymski legionista Kasjusz przebił ciało Chrystusa na krzyżu .
Przez lata jej grot był tu przechowywany jako relikwia. Klasztor powstał w IV w. ,a pierwsze kościoły zostały wykute w jaskiniach.
Tu zbierali się na modlitwy pierwsi chrześcijanie .............. Wielokrotnie burzony i plądrowany, w XIII stał się celem pielgrzymek , bo przechowywano tu fragmentu arki Noego i opisaną wcześniej włócznię . obecnie wpisany jest na listę UNESCO.

Myślę, że tyle informacji wystarczy, aby poczuć jak niezwykle to miejsce ...........i poczuć jego magię

marianka - 2016-09-19 08:29
Zgadzam, sie ze rzeczywiście to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Armenii! A w Tatevie byliście? Bo moje serce chyba jednak zostało tam:)

BPE
BPE - 2016-09-19 08:31
nie....niestety za mało czasu daliśmy sobie na Armenię ....

migot
migot - 2016-09-19 10:36
My też mieliśmy mało czasu na Armenię (na cały wyjazd w zasadzie...) - i z tego co widzieliśmy to było na szczycie listy :)

mamaMa
mamaMa - 2016-09-26 17:27
Taki przytulony do tych ogromnych przy nim gor, tajemniczy i mistyczny!

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018