Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Wielka Brytania, Irlandia    Drogheda and Monasterboice
2017

Drogheda and Monasterboice

Irlandia
Irlandia, Monasterboice

W najbliższej okolicy znajduje się ważny dla historii Newgrange, rezygnujemy jednak z odwiedzin w tym miejscu i kierujemy się na miejscowość Drogheda i najważniejszy w tym rejonie zabytek : Monasterboice.

Historyczne ruiny Monasterboice są wczesnochrześcijańskimi osadami. Został założony pod koniec V wieku przez Saint Buith i był ważnym ośrodkiem religii i nauki aż do założenia pobliskiego opactwa Mellifont w 1142 roku.
Znajdują się tu dwa kościoły zbudowane w XIV wieku lub później i wcześniejsza okrągła wieża z X wieku.
Okrągła wieża ma około 28 metrów wysokości i jest w bardzo dobrym stanie, chociaż nie można wejść do środka. Upływ czasu ustalił warstwy ziemi, więc teraz brama jest niemal na ziemi. Klasztor został spalony w 1097 r.
5,5-metrowy Wielki Krzyż Muiredacha jest uważany za najpiękniejszy krzyż w całej Irlandii.

Miejsce jest otwarte dla zwiedzających - warto tu zajrzeć.

stock
stock - 2017-05-23 21:21
Monasterboice ciekawe, ale Newgrange jednak zobaczyć trzeba. To w końcu jedna z najstarszych takich budowli na naszym kontynencie. Ale fakt, że potrzeba na zwiedzanie paru godzin.

marianka - 2017-05-24 16:55
O! Jak zobaczyłam, że jesteście w Dublinie i ruszacie na północ to od razu pomyślałam, że Newgrange. A tu takie zaskoczenie :)

mamaMa
mamaMa - 2017-05-25 21:02
Krzyż - fascynujący...

antekwpodrozy
antekwpodrozy - 2017-05-26 13:38
Kurcze byliśmy w Droghedzie i przeoczyliśmy :)
Za to byliśmy w Newgrange

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018