Kolejna cześć Starego Miasta , którą chciałam pokazać mieści się w północno- wschodniej części.
Tu kolejno znajdują się takie obiekty jak :
ZAMEK RYSKI
Zamek Ryski stoi na prawym brzegu rzeki Daugava od ponad 700 lat. Przez wieki przeszedł poważne zniszczenia, licznych władców i wojny. Dziś mieści się tu rezydencja Prezydenta Łotwy i muzeum. Początkowo Zamek miał regularny plan i trzy małe wieże w narożach. W XV w. Dodano dwie wieże okrągłe - wieżę Ducha Świętego i wieżę wiodącą. Zamek w Rydze jest typową próbą późnej architektury klasycyzmu, od samego początku z bardzo prostą architekturą. Można to wytłumaczyć wojskowym charakterem i jego ciągłym zniszczeniem.
BUDYNEK SEJMU
Budynek Sejmu w Rydze znany również jako Dom Rycerzy Inflanckich – eklektyczny budynek w centrum Rygi, w którym prowadzone są obrady łotewskiego Sejmu. Budynek powstał częściowo na bazie mieszczącego się w tym miejscu od 1755 roku domu rycerzy inflanckich. Po I wojnie światowej i uzyskaniu przez Łotwę niepodległości obiekt stał się siedzibą łotewskiego parlamentu. Trwało to do 1934 roku, kiedy władzę autorytarną przejął Kārlis Ulmanis. Po aneksji Łotwy przez ZSRR w 1940 roku budynek stał się siedzibą obrad Rady Najwyższej Łotewskiej SRR. W latach okupacji niemieckiej (1941–1944) obiekt pełnił rolę kwatery głównej SS i policji na tereny wschodnie okupowane przez III Rzeszę. Od czasu odzyskania przez Łotwę niepodległości budynek jest siedzibą łotewskiego Sejmu.
TRZEJ BRACIA
To Najstarszy kompleks domów mieszkalnych z XV wieku. Ich imię - trzy bracia, zostało nadane dawno temu, a według legendy budynki zostały zbudowane przez mężczyzn z jednej rodziny. Dziś mieści się tu Łotewskim Muzeum Architektury i Państwowej Inspekcji Ochrony Dziedzictwa.
W czasach średniowiecznych Mazá Pils iela znajdowała się w podmiejskiej dzielnicy Rygi zamieszkałej przez rzemieślników; Najstarszy budynek z Trzech Braci (nr 17) był również wykorzystywany do produkcji i handlu. Został zbudowany około 1490 r. Bez ozdób. Kamienne słupki przy drzwiach były jedyną dekoracją w domu. Miał jeden ogromny pokój, który służył do pracy, handlu i codziennych potrzeb. Do dziś budynek zachował swój historyczny wygląd.
Średni "brat", najpiękniejszy, został zbudowany w 1646 roku. Napis powyżej drzwi brzmi: "Soli deo gloria!" . Projekt różni się od pierwszego budynku - miał dużą salę z dużymi oknami nad holem, a także specjalnie zaprojektowane pokoje dzienne po stronie sądu.
Trzeci budynek (nr 21) z małymi mieszkaniami został wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku. Ciekawy motyw elewacji - maska, uważana jest za ochronę przed złymi mocami.
HOTEL GUTENBERGA
Budynki hotelu zostały wybudowane w XVI i XIX w. na potrzeby drukarni. Patronem tych budynków jest Johannes Gutenberg - znany patrycjusz z Mainz, wynalazca poligrafii w 1550 roku. Jego projektu jest wspaniała fasada budynku. W 2001 roku, kiedy hotel został otwarty, Johannes Gutenbergs uprzejmie zgodził się być również patronem hotelu.
KATEDRA ŚW. JAKUBA
Archikatedra Kościoła Rzymskokatolickiego to gotycki kościół, który został wymieniony po raz pierwszy w dokumentach w 1225. Na początku XV wieku do kościoła dobudowano kaplicę świętego Krzyża.
W 1522 po nadejściu reformacji kościół stał się drugim protestanckim, niemieckojęzycznym kościołem Rygi. W 1523 w kościele po raz pierwszy wygłoszono kazanie w języku łotewskim. W 1582, kiedy Ryga dostała się pod panowanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kościół został przekazany jezuitom. W 1621 powrócił do luteran, kiedy wojska szwedzkie pod dowództwem króla Gustawa II Adolfa zajęły Rygę. W 1812 był wykorzystywany przez wojska napoleońskie jako magazyn żywnościowy. W 1923 kościół został ponownie przekazany katolikom po tym jak ryska katedra stała się katedrą luterańską.
KOŚCIÓŁ ANGLIKAŃSKI ZBAWICIELA
zbudowany w XIX wieku znajdujący się w Rydze przy ul. Anglikāņu iela 2a (na rogu z Wielką Zamkową, Liela Pils iela). Świątynię zbudowano dla przebywających w Rydze w celach handlowych obywateli Wielkiej Brytanii. Wcześniej anglikanie modlili się w kościele reformowanym. Według carskiego spisu z 1891 Rygę zamieszkiwało 180 anglikanów. Budowa obiektu zaprojektowanego przez Johanna Felsko trwała od 1857 do 1859. Na budowę zaprojektowanego w stylu neogotyku kościoła zużyto cegłę sprowadzoną specjalnie z Wielkiej Brytanii. W czasach ZSRR w świątyni mieściła się początkowo luterańska parafia św. Piotra (Sv. Pētera evaņģēliski luteriskā draudze), a od 1966 sala dyskotekowa dla studentów Politechniki Ryskiej (Studentu klubs). Po 1991 kościół zwrócono prawowitym właścicielom – w 1994 jego konsekracji dokonał wizytujący Rygę biskup Canterbury. Obecnie kościół św. Zbawiciela jest największą świątynią anglikańską na terenie państw bałtyckich.
KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ
Kościół rzymskokatolicki zbudowany w XVIII wieku znajdujący się w Rydze przy ul. Zamkowej (Pils ielā) 5. W XVIII wieku na miejscu obecnego kościoła mieściła się drewniana kaplica rzymskokatolicka. Kościół został zbudowany w stylu klasycyzmu w latach 1784–1785 (architekt nieznany). W kościele o wymiarach 28 metrów (długość) na 14 metrów (szerokość) i 12 metrów (wysokość) znajdowało się pięć marmurowych ołtarzy: Matki Boskiej Bolesnej, św. Ignacego Loyoli, św. Jana Nepomucena, św. Wincentego z Ferrary i przybicia Jezusa do krzyża. W latach 1806–1820 kościół znajdował się pod jurysdykcją jezuitów, a od 1822 do 1868 – dominikanów. Językiem kazań w parafii Matki Bożej Bolesnej pozostaje łotewski, jednak w każdą niedzielę i święta odbywają się msze święte w językach polskim, litewskim i rosyjskim.
KOŚCIÓŁ ŚW. MAGDALENY
Kościół katolicki z bardzo ciekawym wnętrzem – polecam tu zajrzeć…… niestety nie udało mi się odnaleźć żadnych informacji o nim