Geoblog.pl    BPE    Podróże    2014 - 2017 małe rodzinne wędrowanie    Muszyna – miasto ogrodów
2017

Muszyna – miasto ogrodów

Polska, Muszyna

Zaraz po pobycie w Irlandii w kolejny weekend pędzimy odwiedzić rodzinę , aby podzielić się wrażeniami. Pogoda ostatnio nie rozpieszcza , wiosna zastrajkowała, ale jako, że słoneczko nas lubi......pojechało za nami i w Beskid Sądecki.
W sobotę zawitaliśmy do Muszyny – nie pierwszy i na pewno nie ostatni raz, bo to jedno z tych miejsc, które zmieniają się tak dynamicznie, że co roku możemy tu obejrzeć coś nowego.
Muszyna to miasto z mądrym gospodarzem, który wie jak przyciągnąć turystów.

Dzisiaj skupimy się na ogrodach, a jest ich już tu 3 :

1. Ogrody Sensoryczne , inaczej zwane Zmysłów

Podzielone na kilka stref:

- Ogród zdrowia - znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń. Ćwicząc można podziwiać panoramę i kwiatowe kompozycje utworzone m. in. z róż, tawuł, żywotników, klonów, świerków i grabów.
- Ogród zapachu- na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Wśród hiacyntów, lilii, świerków, jodeł odnajdziemy tutaj „kuchenne przyprawy” – wonny tymianek, miętę, szałwię, czosnek.
- Ogród dźwięku - wędrując dalej alejkami docieramy do części zwanej ogrodem dźwięku. Warto się w nim zatrzymać i wsłuchać w delikatny szum drzew, szmer wody płynącej w strumieniu, świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane w taki sposób, aby uintensywniać tworzące się wokół nas dźwięki.
- Strefa zapachowo-dotykowa - rośliny dobierane są w taki sposób, aby wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.
- Ogród smaku - rosną tu krzewy i drzewa owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin. Oprócz ich podziwiania i obserwowania w czasie owocobrania, będziemy mogli rozkoszować się smakami owoców – czereśni, malin, owoców aronii, jabłek czy, jeśli dopisze nam szczęście, orzechów leszczyny.

2. Ogród ma wiele nazw: Magiczny ogród - stawy rekreacyjne, Ogród Zakochanych, albo Ogród Antyczny

Zaczyna się on tuż za Pijalnią Wody, kawałek dalej fontanna, alejki wokół stawów i antyczne rzeźby górujące nad ogrodem

3 ogród to Ogród Biblijny

To najnowszy ogród - jeszcze do tej pory przez nas nie odwiedzony,
To fantastyczna (choć może miejscami kiczowata) opowieść o najważniejszych wydarzeniach w dziejach człowieka. Na tabliczkach wszystkie najważniejsze wydarzenia z Biblii - To pouczające miejsce nawet dla niewierzących.
dla zainteresowanych :

Wszystkie ogrody zamieściłam na mapce ...... polecam odwiedziny w Muszynie ...... nie pierwszy i nie ostatni raz .....

mamaMa
mamaMa - 2017-07-09 11:35
Ogrody z gorami w tle - to musi byc bardzo przyjemne miejsce:-)

marianka - 2017-07-09 14:48
Sercerośnie gdy czyta się o takich miastach mądrze wykorzystujących swój potencjał!

Pamar
Pamar - 2017-07-11 06:32
Już same nazwy ogrodów są intrygujące. Wyglądają pięknie

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018