Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Litwa, Łotwa    Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Wagi, Plac z pomnikiem Rolanda i ratusz, czyli rynek
2017

Łotwa
Łotwa, Ryga

Ryga nie posada typowego , znanego z naszych miast rynku.
Miano to jednak należy się placowi w pobliżu rzeki Dźwiny, przy którym znajdziemy :

- Budynek ratusza -

- Uniwersytet Techniczny - nic szczególnego

- Muzeum Okupacji w Rydze - samego muzeum nie odwiedziłam , ale budynek szpeci to miejsce okrutnie ....

- Dom Bractwa Czarnogłowych - to prawdziwa perełka
Nazywany początkowo nowym domem, został wybudowany w 1334 roku. Jego pierwotny projekt to wspólny średniowieczny budynek, a ostateczny wygląd jest wynikiem wielu rekonstrukcji. Dom został zbudowany jako miejsce spotkań i uroczystości dla różnych organizacji publicznych w Rydze. W XVII wieku głównymi mieszkańcami budynku stały się przedsiębiorcze zagranicznie, głównie niemieckie stowarzyszenie kupców.
Dom, uważany za najpiękniejszy w mieście, wraz z ratuszem i innymi budynkami w Rydze, został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie zainteresowanie domem Blackheads nigdy się nie skończyło, powstały różne projekty odbudowy. W 1992 r. rozpoczęto wykopaliska archeologiczne w miejscu lokalizacji pierwotnego budynku. Od roku 1999 Ryga jest znowu dumna ze swojego nowego budynku.

- Kamienice stanowiące jakby zamknięcie placu - mieszczące na parterze sklepy z pamiątkami

- pomnik Rolanda

marianka - 2017-06-11 20:09
Zachodzące słońce dodaje temu miejscu masę uroku! :)

mamaMa
mamaMa - 2017-06-12 15:38
Oblany słońcem - przepiękny:-)

Pamar
Pamar - 2017-06-27 05:59
Jak pusto na placu! Czyżby Ryga nie była jeszcze odkryta przez turystów?

BPE
BPE - 2017-06-27 09:03
oj jest, ale to nie szczyt sezonu .....

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018