Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Litwa, Łotwa    Ryga - zielone miasto
2017

Ryga - zielone miasto

Łotwa
Łotwa, Ryga

Ryga to ciekawa , zabytkowa zabudowa, klimatyczne uliczki, ale nie można nie wspomnieć o tym, że to miasto zieleni.
Tereny zielone i zbiorniki wodne stanowią około 40% całkowitej powierzchni stolicy co sprawia, że zieleń widać tu na każdym kroku.
Oprócz parków i placów, Ryga ma kilka obszarów leśnych i parków leśnych. A oprócz Dźwiny, która płynie przez centrum miasta, ma dziewięć jezior.

Od zachodniej strony starego miasta mamy długi park Bastejkalna ciągnący się wzdłuż kanału Pilsetas, po którym można przepłynąć się łodziami. Na terenie parku znajdziemy budynek opery, a pośrodku plac ze słynnym Pomnikiem Wolności - wyrażającym ideę niepodległości.
Monument ma 42,7 metrów i przedstawia historię i kulturę Łotwy na rzeźbach rozmieszczonych na kilku poziomach.
Wpisany u podnóża słowami - „Dla Ojczyzny i Wolności”.
Sam obelisk ma 9 metrów wysokości i na szczycie zakończony jest ikoną wolności - to młoda kobieta trzymająca w rękach trzy złocone gwiazdy, symbolizujące trzy łotewski jedności kulturowej i historycznej regionalnej.

Idąc dalej w kierunku północnym dojdziemy do Parku Kronvalda - z centrum kongresowym.
Za budynkiem uniwersytetu znajduje się kolejny park : Vērmanes dārzs, jakby wzdłuż tej samej ulicy : Esplanāde (pokazałam go przy zdjęciach głównej narodowej cerkwi.

Jest wiosna, parki kipią więc soczystą zielenią i ferią barw kwiatowych kompozycji. Bez przybiera tu ciekawe kształty , a wielkością dorasta sporych drzew. Fontanny na wodzie, piękne, zadbane otoczenie - to wszystko sprawia, ze z ogromną przyjemnością spaceruję wzdłuż kolejnych alejek.

marianka - 2017-06-14 09:09
Ale zazdroszczę Rydze takiej zieleni!! Coraz trudniej o nią w Krakowie.

BPE
BPE - 2017-06-14 09:11
to zaleta mniejszych stolic ...... śmialiśmy się, z Łotyszy, ze nie mają pojęcia co to korki ....... ich jest mało, co sprawia, że miasto jest takie przyjazne .....

mamaMa
mamaMa - 2017-06-16 00:41
Zielono mi w Rydze:-)
I jeszcze tecza w nagrode:-)
Biedni ci od klodek, dobry zwiazek i bez takiego zelastwa przetrwa;-)

zula - 2017-06-19 14:05
Zobaczyłaś Rygę w najpiękniej jak było możliwe!

mirka66 - 2017-06-24 17:48
Piękne miejsca.Piekna, zywa zieleń i cudowne kolory kwiatów i nieba.Ale urzeklo mnie zdjęcie z tęcza. Super !

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018