Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Czechy    Jeskyně Na Pomezí
2017

Jeskyně Na Pomezí

Czechy
Czechy, Jeskyně Na Pomezí

Zaledwie 2km dalej na północ od naszego noclegu znajduje się kolejna atrakcja - największa jaskinia Czech - Jeskyně Na Pomezí.
Stawiamy się przed nią tuż przed otwarciem i dzięki temu bez czekania wchodzimy na zwiedzanie z pierwszą grupą punktualnie o 10.00 . Całość przejścia trwa zaledwie 45minut, wstęp kosztuje 110 dorośli i 70 koron dzieci, dodatkowo można wykupić pozwolenie na robienie zdjęć za 40 koron.

System jaskiń był już częściowo znany w 1936 roku. Dopiero w 1949 roku jaskinie zostały zbadane w całości. Całkowita długość systemu jaskiniowego to 1700 m, ale w rzeczywistości wystarczy pokonać 390 m, aby zobaczyć całą jaskinię. Jaskinia "Na Pograniczu” jest największym systemem jaskiń w Republice Czeskiej powstałymi w wyniku zjawiska krasowego, gdzie rozpuszczeniu uległ marmur. Charakteryzuje się ona wąskimi korytarzami, miejscowo przechodzące w miejscu ich skrzyżowania w wysokie szczelinowe sale.
Do najbardziej ciekawych części jaskini należą: sala Lodowa, sala U płaczącej wierzby, korytarz Rzymskich łaźni, sala Biała, Królewski komin, Skarbiec i sala Wejściowa. Typowe formy dla tej jaskini to bogata szata naciekowa, tworząca ogromne nacieki kaskadowe oraz inne fantazyjne formy nacieków jak np. Serce, albo piesek.

Nie oczekiwałam zbyt wiele po tej jaskini , ale miło mnie zaskoczyła - uważam, ze jest o wiele piękniejsza i ciekawsza od naszej Niedźwiedziej (tak rozreklamowanej )

antekwpodrozy
antekwpodrozy - 2017-06-28 08:56
Jaskinia to była cudna :)

Pamar
Pamar - 2017-07-10 07:38
Ajć... jak ciasno...

mirka66 - 2017-07-30 19:02
OOOO !!!! Jak fajnie.

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018