Geoblog.pl    BPE    Podróże    2017 - Czechy    Jesioniki - stolica regionu
2017

Jesioniki - stolica regionu

Czechy
Czechy, Jesionik

Teraz w planie były Góry Opawskie ich najwyższy szczyt do naszej korony, ale życie znowu napisało swój scenariusz - prognoza jest fatalna ........ wszyscy zgodnie więc przegłosowują, aby z tego pomysłu zrezygnować ..... szukamy więc na szybko innych pomysłów na spędzenie reszty tego dnia.

Zaczynamy od kawy w uroczej kawiarence w centrum Jesioników - stolicy regionu. Tu przeglądamy mapy i przewodniki leżące na ladzie .........Potem jeszcze mały spacer po centrum . W deszczu nie wygląda jakoś specjalnie ciekawie - ot - takie małe, prowincjonalne miasteczko
W przeszłości Jesionik był największym miastem biskupiego księstwa nyskiego. W czasach późniejszych rozwój miasta i okolicy związany był przede wszystkim z pierwszym na świecie zakładem wodoleczniczym - stąd nazwa Lipove Lazne.
Do 1918 Jesionik był miastem zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców – spis z 1910 wykazał, że dla 99,5% był on językiem ojczystym. W 1930 spis wykazał 8959 Niemców oraz 1281 Czechów i Słowaków.

antekwpodrozy
antekwpodrozy - 2017-06-28 08:56
Jesenik jest taki strasznie cichy :), ale może to efekt pogody :D

BPE
BPE - 2017-06-28 09:38
wszystkie małe miasteczka sa ciche - po naszej stronie tak samo......

Pamar
Pamar - 2017-07-10 07:49
Fontanna z ropuszkami urocza :)

BPE
Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018