Geoblog.pl    BPE    Podróże    2018 - Izrael, Palestyna    Klasztor Deir Hajla
2018

Klasztor Deir Hajla

Izrael
Izrael, Deir Hijleh

Jadąc dalej na południe drogą nr 90 mijamy w pewnym momencie oazę na pustyni. Prowadzi do niej droga, a pośrodku znajduje się całkiem spory parking. Zatrzymujemy się więc, choć nie mamy informacji co się tu znajduje. Jesteśmy już na niezłej depresji - wysokość 344m p.p.m. Pośrodku pięknych ogrodów odnajdujemy Klasztor nazwany przez mnichów prawosławnych “Klasztorem św. Gerasimosa”, po św. Gerasimosie, który założył klasztor w 455 r.

Klasztor Deir Hajla był założony w pobliżu klasztoru Malawn ( małego kościoła wewnątrz jaskini ), gdzie jak wierzono, Święta Rodzina znalazła schronienie podczas ucieczki przed Herodem. W 617r, oba klasztory Malawn i Gerasimos połączyły się, by stać się znane jako Deir Hajla.

Klasztor ten jest jednym z najstarszych klasztorów w Palestynie i na świecie. We wnętrzach odnajdziemy posadzki mozaikowe z czasów średniowiecza.

I tak całkiem przypadkiem trafiliśmy do perełki regionu ....

mamaMa
mamaMa - 2018-03-07 17:33
A to się Wam udało - prawdziwa perełka:-)

marianka - 2018-03-10 11:53
Wow! Rewelacja!

pamar
pamar - 2018-03-12 12:49
Hehe, rozbawiła mnie moja własna naiwność w marzenia z dzieciństwa. Nigdy nie byłam w żadnej oazie. Oaza brzmi dla mnie jak magiczne miejsca z baśni 1000 i jednej nocy, zielone palmy wokół sadzawki, kwiaty, kolorowe ptaki, oaza niczym raj na pustyni... A w drugim zdaniu czytam, ze jest parking. Cooo?!?! Ale jak to?! Pozwól mi chociaż wierzyć, że ten parking jest dla wielbłądów :) :) :)

BPE - 2018-03-12 13:19
no sorry ..... nie jest ....wielbłąda nie widzieliśmy , za to ze 2 samochody owszem

stock
stock - 2018-03-18 22:38
Jak na taką historię wnętrze całkiem współczesne :) Nie kojarzy się z czarnymi od dymu wnętrzami starych cerkwi.

BPE - 2018-03-19 08:02
na pewno odnowione niedawno, pięknie się cały klasztor prezentował .....

Blanka, Piotr i Eryk czyli podróże naszej rodzinki
zwiedziła 22% świata (44 państwa)

12.07.2018 - 16.07.2018

16.05.2018 - 20.05.2018